пʼятниця, 18 березня 2016 р.

Математик Ендрю Вайлс з Великої Британії став лауреатом Абелівської премії за доведення Великої теореми Ферма в 1995 році

Велика теорема Ферма - мабуть, це єдина математична задача, яка отримала таку широку популярність і стала справжньою легендою. Вона сформульована в 1637 році блискучим французьким математиком П'єром Ферма, дуже проста за своєю суттю і зрозуміла кожній людині із середньою освітою. Про неї згадується у безлічі книг і фільмів, при цьому головний контекст майже всіх згадувань - неможливість довести теорему. Але мало кому відомо про те, що її доведення  шукали протягом трьох сотень років і знайшли, сталося це в уже далекому 1994 році.
Чому вона така знаменита? Вся справа в тому, що Велика теорема Ферма поєднує в собі контраст між простотою формулювання і складністю доведення. Велика теорема Ферма - завдання неймовірно важке, і тим не менш її формулювання може зрозуміти кожен п'ятикласник, а ось доведення – навіть, далеко не всякий математик-професіонал. Ні в фізиці, ні в хімії, ні в біології, ні в тій же математиці немає жодної проблеми, яка формулювалася б так просто, але залишалася невирішеною так довго.
У чому ж вона полягає? Велика теорема Ферма́ — твердження, що для довільного натурального числа n, яке більше чи рівне 3 рівняння х в степені n додати y в степені n дорівнює z в степені n не має розв'язків у цілих числах x, y, z, відмінних від нуля.
Пізніше Ферма опублікував доведення для випадку n=4, що дає підстави для сумнівів, чи було у нього доведення для загального випадку.
Ейлер у 1770 році довів теорему для випадку  n=3, Діріхле та Лежандр в 1825 - для n=5, Ламе - для  n=7.
Нездоровий інтерес до теореми Ферма серед неспеціалістів був викликаний великою грошовою премією Вольфскеля за її доведення.
Доведення теореми було завершено у вересні 1994 року Ендрю Вайлсом. 129-сторінкове доведення було надруковане у журналі "Annals of Mathematics", втім у нього було знайдено значну прогалину, й остаточно доведення теореми було здійснено у 1995 році Ендрю Вайлсом за участі Лоуренса Тейлора.
Математик Ендрю Вайлс з Великої Британії став лауреатом Абелівської премії за доведення Великої теореми Ферма. На сьогодні розмір грошової складової премії дорівнює 6 млн крон ($700 тисяч). Офіційна церемонія вручення нагороди має відбутися 24 травня 2016 року. Почесну нагороду лауреату вручить спадкоємець норвезького престолу принц Хокон Магнус.