пʼятниця, 19 лютого 2016 р.

Дві розв'язані математичні проблеми сформульовані Девідом Гільбертом

Відомий німецький математик Девід Гільберт  на ІІ Міжнародному Конгресі математиків у Парижі у 1900 році сформулював  список з 23 кардинальних проблем математики. Тоді ці проблеми, які охоплювали основи математики, алгебру, теорію чисел, геометрію не були розв'язані. У цей час розв'язані 16 проблем з 23. Ще 2 не є коректними математичними проблемами (одна сформульована занадто розпливчасто, щоб зрозуміти, розв'язана вона чи ні, інша, далека від розв'язання, — фізична, а не математична). З 5 проблем, що залишилися, дві не розв'язані ніяк, а три розв'язані тільки для часткових випадків.

Одна із розв’язаних проблем – гіпотеза Пуанкаре. У 2002 року російський математик Григорій Перельман опублікував працю, з якої випливає справедливість цієї гіпотези. Вийшло кілька робіт авторитетних математиків, які визнають справедливість висновків Перельмана. У 2006 році йому було присуджено медаль Філдса «за внесок у геометрію і революційні досягнення розуміння аналітичної і геометричної структури потоку Річчі», але він від неї відмовився. Він заявив, що розпрощався з науковим співтовариством і більше не вважає себе професійним математиком. У грудні 2006 доказ теорії Пуанкаре журнал Science назвав головним науковим проривом року.18 березня 2010 року Математичний інститут Клея, попри те, що роботи так і не були опубліковані в рецензованих журналах, присудив премію тисячоліття за доведення гіпотези Пуанкаре Григорію Перельману. Призовий фонд премії становить 1 млн доларів США. Перельман відмовився від премії. Перельман офіційно повідомив Інститут Клея про остаточну відмову від премії, назвавши причиною відмови незгоду з несправедливими рішеннями математичного співтовариства. У вересні 2011 інститут Клея вирішив направити 1 млн доларів на стипендії молодим обдарованим математикам. У тому ж місяці вчена рада Санкт-Петербурзького відділення інституту імені Стєклова висунула кандидатуру Перельмана в академіки Російської академії наук, однак учений ніяк не відреагував на цю ініціативу і до списку кандидатів в академіки не потрапив.
У 2014 році  Григорій Перельман переїхав жити до Швеції, отримавши робочу візу на 10 років, але залишившись громадянином Росії.
Читати далі  Григорій Перельман відмовився від роботи заради мами

          Задача про трисекцію кута            
Трисекція кута — задача про поділ заданого кута на три рівні частини за допомогою циркуля та лінійки. Інакше кажучи, необхідно побудувати промені, що ділять кут на три рівні частини. Хоча трисекція кута в загальному випадку нездійсненна за допомогою циркуля і лінійки, існують криві, за допомогою яких цю побудову можна здійснити. Читати далі